Azt, hogy a vércukor szintje megemelkedik. Normálisan ez a szint étkezések előtt 4,5–5,5 mmol/l között mozog és étkezések után sem emelkedik 7 mmol/l fölé. Cukorbetegségben viszont étkezések előtt általában meghaladja a 6 mmol/l-t, étkezések után pedig a 8–10 mmol/l-es szintet is. A cukorbetegség orvosi neve diabetes mellitus vagy hétköznapi helyesírással diabétesz.
Melyek a cukorbetegség előstádiumai?
- A károsodott éhomi vércukor, 5,5-6 mmol/l között.
- A csökkent glukóztolerancia. Ez esetben az éhomi vércukor még 5,5 mmol/l alatt van, viszont a szájon át 75 g glukózzal végzett terhelést követő 120. percben a vércukor 7,8 és 11,1 mmol/l között helyezkedik el. (Ha a 120 perces érték meghaladja a 11,1 mmol/l-t, valódi cukorbetegséggel állunk szemben.) Magas vércukorszinteknél hiperglikémiáról, a kezelés során esetenként túlzottan (4 mmol/l alatti szintre) lecsökkenő vércukor esetében hipoglikémiáról beszélünk.
Mi a vércukor-emelkedés oka?
A hasnyálmirigyben termelődő inzulin hiánya. A hiány lehet teljes, ilyenkor beszélünk 1-es típusú cukorbetegségről, amelyet éppen ezért kizárólag inzulininjekciókkal lehet kezelni. Ma Magyarországon kb. 50 000 ilyen, 1-es típusú cukorbeteg él.
A hiány lehet részleges, amikor is a csökkent inzulinelválasztás, illetve a szervezet sejtjeinek inzulin iránti csökkent érzékenysége sok esetben hosszú éveken át vércukorcsökkentő tabletták szedésével korrigálható.
Utóbbi esetben 2-es típusú cukorbetegségről beszélünk.
Ma Magyarországon 600000-re tehető a 2-es típusú cukorbetegek száma.
Mennyi idő alatt fejlődik ki a cukorbetegség?
Az 1-es típusú cukorbetegség néhány hét, néhány hónap alatt fejlődik ki látványos tünetek kíséretében. Minél fiatalabb valaki, annál rövidebb idő után lép fel a diabétesz. A 2-es típusú diabétesz többnyire 1–10 év alatt lassan és általában tünetmentesen fejlődik ki, ezért sok éven át felismeretlen maradhat. Előstádiuma, főként a csökkent glukóztolerancia akár 10–15 évig is fennállhat.
Melyek a cukorbetegség tünetei?
Kezdetben komoly tüneteket csupán az 1-es típusú cukorbetegség okoz. Ezek:
szomjúságérzés, fokozott folyadékfelvétel, megnőtt mennyiségű vizelet, gyors fogyás, aceton
szagú lehelet.
Mindez a 2-es típusú cukorbetegségre nem jellemző, ezért azt idejekorán a
tünetek nyomán nem lehet diagnosztizálni.
A vércukorszint értékei:
- Normális esetben ez a szint étkezések előtt 4,5–5,5 mmol/l között mozog és étkezések után sem emelkedik 7 mmol/l fölé.
- Cukorbetegségben viszont étkezések előtt általában meghaladja a 6 mmol/l-t, étkezések után pedig a 8–10 mmol/l-es szintet is.
Típusok
1-es típus
A hasnyálmirigyben termelődő inzulin teljes hiánya. Néhány hét, néhány hónap alatt fejlődik ki.
Tünetek:
- szomjúságérzés
- fokozott folyadékfelvétel
- megnőtt mennyiségű vizelet,
- gyors fogyás,
- aceton szagú lehel
- fáradékonyság
Terápia:
- kívülről beadott inzulin, (pen, pumpa)
- diéta,
- testmozgás
2-es típus
Nem pusztulnak el az inzulintermelő sejtek, de mégsem megfelelő az inzulinhatás. A sejtek képtelenek felvenni a vérből a cukrot, így a szervezet elkezd raktározni és növeli a zsírtartalékokat.
1–10 év alatt lassan fejlődik ki,
Tünetek:
- végtagok zsibbadása
- nehezen gyógyuló sebek
- bőrviszketés
- romló látás
Terápia:
- diéta
- testmozgás
- tabletta
Gesztációs diabétesz (terhességi cukorbetegség)
Kialakulásának oka a terhesség során bekövetkező hormonális változások.
A terhes nő cukorbetegsége a magzatra is hatással van
Tünetek:
- szerencsére ritkán alakulnak ki